Odkrijte zanimivosti in nasvete s področja zdravja in kvalitetnega staranja
Kako razmišlja oseba z demenco
Verjetno se vsak, ki je tako ali drugače v stiku z osebo z demenco kdaj vpraša, ali se oseba zaveda svojega stanja. Pravilnega odgovora ni. Morda bi se morali vprašati ali se s tem, ko vemo, da ima oseba demenco, do nje začnemo drugače obnašati.
Rutina pomaga urediti dan in nudi občutek varnosti
Osebe z demenco postopoma izgubljajo sposobnost načrtovanja začetka in dokončanja nalog, kar pogosto povzroči zmedo, zadrego in povečano odvisnost od pomoči drugih.
S prijaznostjo do boljšega počutja
Številne znanstvene študije kažejo, da sta prijaznost in povezanost ključnega pomena za zdravje in staranje celic.
Kognitivne sposobnosti, ki se poslabšajo s staranjem
S staranjem prihaja do pričakovanih sprememb v kognitivnih sposobnostih, ki jih težko sprejemamo in s katerimi se težko soočamo.
Kako osebi z demenco povemo o smrti svojca ali partnerja?
Ko umre svojec osebe z demenco, se morda sprašujemo, ali naj ji to povemo. Za to bolečo situacijo ni univerzalne rešitve.
IZVAJANJE VAJ Z ELASTIČNIMI TRAKOVI
Osnovne značilnosti elastičnega traku so, da je vsestransko uporaben, lahek, zavzame zelo malo prostora in ne zahteva dodatnih pripomočkov.
Pozitivni učinki barvanja in risanja na osebe z demenco
Barvanje in risanje že dolgo velja za terapevtsko dejavnost, ki je primerna za vse generacije. Že v davni zgodovini so prvi ljudje risali in barvali po jamskih stenah.
UPORABA MEDICINSKO-TEHNIČNIH PRIPOMOČKOV PRI HOJI
Pripomočki za hojo nam povečajo podporno ploskev, zmanjšajo prenos telesne teže na poškodovan oziroma boleč ali šibek spodnji ud in s tem pripomorejo k zmanjšanju bolečine. Nudijo nam dodatno oporo in pripomorejo k povečanju stabilnosti.
EMPATIJA – ODZIV ČUSTEV
Kadar govorimo o empatiji, zagotovo govorimo o čustvih. Lahko jo opredelimo kot čustveno reakcijo v skrbi za dobrobit drugega. Človeška empatija temelji na sposobnosti izmenjave čustev in sposobnosti razumevanja misli, želja in občutkov drugega.
KAKO POTEKA FIZIOTERAPIJA NA DOMU?
Fizioterapija na domu je namenjena pacientom, ki zaradi svojega zdravstvenega stanja, slabše splošne mobilnosti ali katerega drugega razloga ne (z)morejo obiskati ambulantne fizioterapije.
ZAKAJ JE VSEBNOST SILICIJA TAKO POMEMBNA?
Čeprav silicij ne velja za življenjsko pomemben element za človeka, silicijev dioksid in silikati prevzemajo različne pomembne funkcije v človeškem telesu. Zato je pomanjkanje silicija lahko povezano z opaznimi vplivi na zdravje.
NAVODILA ZA VAJE S TERAPEVTSKO ŽOGO
Sistem terapevtske žoge temelji na mnogoterosti kinestetičnih občutkov pri kotaljenju, vodenju, podajanju, metanju in lovljenju. Njen glavni cilj je optimalno ohranjanje in razvijanje gibalnih sposobnosti, predvsem koordinacije gibanja in ravnotežja.
PRVI IZVOD DELOVNIH ZVEZKOV
“Osnovno vodilo delovnega zvezka je miselna aktivnost, s katero dosežemo vsesplošno boljše delovanje telesnih zmogljivosti. Vaje so zasnovane tako, da lahko z različnimi znanji ali veščinami iščemo poti in strategije za reševanje, ki jih pozneje podzavestno prenašamo v reševanje problemov v vsakdanjem življenju.”
Uporaba terapevtske lutke
Čustveni in komunikativni dostop do osebe z demenco, ki ga sicer ni več mogoče doseči z neposrednim besednim nagovarjanjem, lahko vzpostavimo preko terapevtskih lutk.
Vaje za urjenje možganov
Obstajajo številne vaje, ki prispevajo k učinkovitem urjenju možganov, samo poiskati jih morate.
Darila za osebe z demenco
Kadar želite osebi z demenco podariti nekaj novega, se najprej prepričajte, ali bo darilo sploh želela sprejeti.
Senzorična stimulacija pri osebah z demenco
Dotik je eno najpomembnejših čutil, preko katerega lahko raziskujemo, spoznavamo in se učimo. S pomočjo terapevtskega pristopa senzorične stimulacije lahko blažimo motnje senzornega procesiranja pri osebah z demenco.
Prednosti terapije z lutko
Terapevtske lutke imajo široko področje uporabe v terapevtske namene. Uporabljajo se v logopediji, delovni terapiji, otroški psihologiji in psihiatriji ter pri odraslih z motnjami v razvoju.
Pomen raznolikosti vaj za krepitev možganov
Zadnje ugotovitve nevroznanosti kažejo, da vam lahko ne glede na starost ali poklic, urjenje možganov z raznolikimi vajami dolgoročno zelo koristi.
e-Obvestilnik
Spremljajte najnovejše prispevke in bodite pravočasno obveščeni o novih ponudbah.